top of page
Szukaj

Dlaczego warto kupować źrebaki?

Obserwujemy zachodnie aukcje źrebiąt, które są organizowane niemal cyklicznie, zwykle w okresie tzw. odsadzania, czyli mniej więcej od końca sierpnia do października. Te piękne imprezy skupiają miłośników, hodowców, sportowców i wszelkich "końskich inwestorów".

Obserwujemy i zastanawiamy się ... Dlaczego ludzie nabywają, aż tak młode konie, często za niemałe pieniądze? Dlaczego inwestują w taką niewiadomą? Czy jest w tym hazard? Czy może ludzie ci umieją obserwować źrebięta i wyciągać wnioski? Czy potrafią minimalizować ryzyko? Czy wiedzą coś, czego my nie wiemy???


Tak, to prawda za naszą zachodnią granicą rynek obrotu źrebiętami jest bardzo duży. Kupują je nie tylko inwestorzy, a nawet hodowcy między sobą. Chodzi o to, by kupić jak najtaniej, jak najlepszego konia, by nie umknęła nam okazja posiadania przyszłego mistrza, czempiona, lub reproduktora, a to wszystko, za jak najmniejszą cenę. Ergo: Kiedy tylko pojawia się PIERWSZA OKAZJA NA OBEJRZENIE KONIA w jego okresie źrebięcym, to już PODEJMUJE SIĘ DECYZJĘ o jego nabyciu! W myśl zasady: KTO PIERWSZY TEN LEPSZY!


Minimalizacja ryzyka

Dlaczego warto kupić?

1. Możemy spodziewać się rozsądnej ceny, na którą nas jeszcze będzie stać. Weźmy pod uwagę, że koń, którego kupujemy, może okazać się w perspektywie 2-3 lat cennym i drogim nabytkiem, na którym możemy zarobić.

Cena wyjściowa takiego źrebięcia powinna wynosić od 2 tys. euro. Są to koszty, które hodowca ponosi w utrzymaniu klaczy w ciąży oraz inseminacji i opiece weterynaryjnej przez ok 18-20 miesięcy, w trakcie których trwa proces odchowu do odsadzenia. (Od razu zaznaczam, że koszty indywidualne mogą być dużo większe, zależy to m. in. od ceny nasienia i wielu innych czynników; koszt 2 tyś euro uznaję za minimalny.)


2. Kupowanie źrebiąt jest daleko bardziej korzystne niż kupowanie klaczy do rozrodu! Głównie dlatego, że kupujemy już gotowego, żyjącego, odchowanego do 6 miesięcy konia i eliminujemy ryzyko bardzo częstych poronień, resorpcji zarodków, padnięcia źrebięcia w pierwszych dobach życia oraz podczas częstych zapaleń płuc u młodych sysaków. A trzeba wiedzieć, że poronienia i padnięcia źrebiąt są tak częste, że stanowią nawet 30% zaźrebionych klaczy.


3. Kupujesz i wybierasz najlepszego źrebaka z puli dostępnych, a dodatkowo masz możliwość dowolnego przeglądu rodowodów. Możesz sprawdzić konia w ruchu i skoku przez niewielkie przeszkody.


4. Twoje ryzyko jest dużo mniejsze niż ryzyko hodowcy!!! Jeśli umiesz wynegocjować cenę, która zbliży Cię do kwoty 2-2,5 tyś. euro, właściwie zbliżasz się do zakupu po kosztach, a Twoje korzyści są dużo większe, niż gdybyś sam hodował.


5. Ekscytacja i zabawa podczas wybierania wymarzonego źrebaka nieoceniona!!!


W zachodnich gospodarkach handel źrebiętami powoduje szybki wzrost jakości, gdyż hodowcy maja możliwość prawie natychmiastowego reagowania na potrzeby rynku i trendy, dostarczając nam każdego roku coraz lepszych koni.

Comentarios


bottom of page